19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. I tego właśnie dnia, corocznie, Muzeum Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, upamiętniającą to wydarzenie. W tym roku do akcji włączyła się Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku. Towarzyszące akcji hasło „Łączy nas pamięć” podkreśla znaczenie wspólnoty i solidarności oraz potrzebę dialogu i porozumienia, niezależnie od przekonań. Symbolem tej zbiorowej pamięci stał się żonkil. Materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć przygotowało i udostępniło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Katarzyna Karczewska w oparciu o opowiadanie M.Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”, poprowadziła zajęcia  w klasie VIB w Szkole Podstawowej w Dzierzążni. Celem lekcji było przybliżenie uczniom informacji o losach społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej i budowanie pamięci o niej a także zwiększenie świadomości na temat mechanizmu wykluczenia. Renata Grabowska przeprowadziła dla klasy II i III z Szkoły Podstawowej w Kucicach Nowych zajęcia w oparciu o opowiadanie „Było – nie ma – jest” autorstwa Katarzyny Jackowskie-Enemuo. Opowiadanie dotyczyło trudnego tematu radzenia sobie ze stratą.                  Obchodom towarzyszyła okolicznościowa wystawka.