Powiatowy Konkurs Recytatorski

konkurs2015gl22 kwietnia 2015 r.odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku 12. edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Poeci bliscy dzieciom”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu płońskiego. Uczestnikom konkursu pozostawiliśmy wybór czyje wiersze będą prezentować. Liczyliśmy, że wybiorą poetów bliskich swym sercom. Poetów, których wiersze najpierw czytali im rodzice przed snem, a później sami próbowali składać literki czytając już samodzielnie. Wiersze, do których wraca się z sentymentem w dorosłym życiu a potem czyta własnym dzieciom. I jak to bywa, gdy jest dowolność, wiersze wybrano różne. Było „na poważnie” – W. Szymborska, T. Różewicz czy Cz. Miłosz, ale recytowano też wiersze W. Chotomskiej, H. Niewiadomskiej czy D. Wawiłow.

W konkursie wzięło udział 35 dzieci z 18 szkół powiatu płońskiego. Uczestników wybrano po wcześniejszych eliminacjach szkolnych. Cieszy nas wysoki poziom wykonania prezentowanych utworów. Jury brało pod uwagę zrozumienie tekstu i dobór wiersza dostosowany do możliwości recytującego, interpretację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

I tak jury w składzie : Anna Goliasz – Starostwo Powiatowe, Katarzyna Karczewska – BP Płońsk, Mariola Biernat – SP w Grodźcu, Alina Chaberska – SP nr 3 w Płońsku, Maria Kazimierczak – SP w Szczytnie, przyznało I miejscePatrycji Kopeć ze SP w Szczytnie, II miejsce - Dagmarze Drapale z ZS w Lisewie, III miejsce ex aequo – Ewie Wielgolaskiej z ZS w Uniecku i Dominikowi Józwiakowi ze SP w Grodźcu. Jury zdecydowało również o przyznaniu czterech wyróżnień. Otrzymali je : Dominika Piekut z SP w Kroczewie, Martyna Walczak ze SP w Kamienicy, Weronika Zielińska z PZSiPS w Sochocinie oraz Michał Kowalski ze SP w Kołozębiu. Nagrody dla uczestników i laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Płońsku i Biblioteka Pedagogiczna.