Nowe książki listopad-grudzień 2021 r.

Wybrane pozycje. Opisy na podstawie zasobów internetowych

(więcej na stronie  https://integro.bpciechanow.edu.pl/catalog/?bID=116)

Lego® w terapii autyzmu / Daniel B. LeGoff, Gina Gómez de la Cuesta, GW Krauss, Simon Baron-Cohen. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2019.

Książka jest doskonałym poradnikiem, pokazującym, że wspólne budowanie z klocków to nie tylko wspaniała zabawa, lecz także skuteczne narzędzie terapeutyczne. Tworzenie konstrukcji z użyciem klocków LEGO pomaga w kształtowaniu umiejętności dzielenia się, wymieniania rolami czy nawiązywania kontaktu wzrokowego oraz wspiera rozwój kompetencji społecznych.

Balbutologopedia : terapia, wspomaganie, wsparcie / redakcja naukowa Jacek J.   Błeszyński. - Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2020.

Publikacja przedstawia problem w kilku kategoriach, w tym w ujęciu logopedycznym, najistotniejszym w zakresie zarówno diagnostyki, jak i prowadzenia działań naprawczych. Teksty pogrupowano w trzech rozdziałach, poświęconych kolejno: problemom terapii, wspomagania i wsparcia.

Wspomaganie rozwoju dzieci nieśmiałych poprzez wizualizację i inne techniki arteterapii / Joanna Gładyszewska-Cylulko. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2019.

Książka zawiera część praktyczną, w której znajdują się m.in. przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii, arkusze obserwacyjne oraz arkusze oceny dzieci.

#mamawdomu czyli poradnik dla kreatywnych rodziców / Sylwia Błaszczak. - Gliwice : Helion, copyright 2019.

Autorka za pośrednictwem tej książki dzieli się swoimi sposobami, podając gotowe instrukcje a to własnoręcznego wykonania ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych, a to prezentów dla bliskich oraz przyjaciół. Proponuje, by zamiast kupować w sklepie gotowe gry, zrobić je samemu dzieckiem.

Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe : 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność / Ben Brooks. -  Warszawa : Grupa Wydawnicza K.E. Liber, 2019.

Autor przedstawia wspaniałe kobiety i wyjątkowych mężczyzn jako inspirację dla dziewczynek i chłopców poszukujących wzorców i swojego miejsca we współczesnym świecie.

Smog : zagrożenie dla zdrowia czy moda na ekologię? / Henryk Mazurek. - Warszawa : ITEM Publishing, 2018.

Autor porusza  temat smogu, który jest problemem zarówno dużych, jak i małych miast. Rozważ też  czy możemy coś zrobić, by się ochronić przed smogiem?

Dziecko i nastolatek w żałobie : rola nauczycieli i pedagogów / Agnieszka Paczkowska. - Gdańsk : Fundacja Hospicyjna, 2020.

Na zasadniczą część książki składają się obraz przebiegu żałoby u dzieci i nastolatków oraz prezentacja działań pomocowych ze strony szkoły. Przykłady scenariuszy lekcji czy warsztatów stanowić mogą cenną wskazówkę.

Jeden dzień w starożytnym Rzymie : życie powszednie, sekrety, ciekawostki / Alberto Angela . - Warszawa : Czytelnik, 2020.

Autor oprowadza czytelników po antycznym Rzymie, opowiadając o codziennym życiu jego mieszkańców. Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, za panowania cesarza Trajana, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego.