Nowe książki – wrzesień-październik  2018 r.

Wybrane pozycje. Opisy na podstawie zasobów internetowych.

(więcej na stronie http://83.12.188.66/integro/news)

terapiaTerapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego dzieci i młodzieży : 8-17 lat : podręcznik terapeuty / John Piacentini, Audra Langley, Tami Roblek. – Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018.

Autorzy  szczegółowo omawiają kolejne sesje terapeutyczne: ich cele, przebieg i stosowane techniki. Program terapeutyczny składa się z dwunastu sesji i obejmuje terapię ekspozycji i powstrzymania reakcji dziecka oraz prowadzoną równolegle terapię poznawczo-behawioralną całej rodziny.

Sygn. MPLO 41910

wspoWspółczesne zagrożenia, bezpieczeństwo, edukacja czyli Jak uczyć społeczeństwo zasad bezpieczeństwa / pod redakcją Barbary Wiśniewskiej-Paź. – Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2018.

Kolejna monografia poświęcona różnym wymiarom relacji między bezpieczeństwem a edukacją. Tym razem głównym punktem zainteresowania stały się trzy aspekty:współczesne zagrożenia, w oparciu o jakie metody oraz gdzie powinien odbywać się proces edukacji na rzecz bezpieczeństwa i kto powinien uczyć ludzi zasad bezpiecznych zachowań.

Sygn. MPLO 41906

zasobyZasoby osobiste młodzieży nieprzystosowanej społecznie : uwarunkowania środowiskowe /  Karol Konaszewski, Łukasz Kwadrans. – Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2018.

Książka w oryginalny sposób ujmuje problematykę resocjalizacji w kontekście otwartym przez akcentowanie działań prorozwojowych wobec zasobów osobistych wychowanków.

Sygn. MPLO 41905

seniorAktywny senior : jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku? / Jolanta Piekarska, Wiesław Piekarski. – Warszawa : Difin, 2017.

Książka uczy jak krok po kroku zorganizować i przeprowadzić warsztaty aktywizacji intelektualnej seniorów oraz zawiera gotowe scenariusze różnorodnych zajęć z tego zakresu.

dzieciDzieci w sieci czyli Dobre maniery w internecie / Zofia Staniszewska. - Katowice : Wydawnictwo Debit, 2017.

Przewodnik po internetowym życiu przeznaczony dla dzieci i młodzieży. W przystępny i zabawny sposób zgłębia tajniki etykiety w sieci, zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blogach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w internecie.

Sygn. MPLO 41913

noweNowe programy edukcyjno-terapeutyczne dla II etapu nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym / Alicja Tanajewska, Renata Naprawa. – Warszawa : Wydawnictwo Harmonia, 2017.

Publikacja została przygotowana z myślą o nauczycielach specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, nauczycielach szkół masowych uczących uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz rodzicach tych uczniów.

Sygn. MPLO 41912

kamerKamerdyner : miłość, wojna, zbrodnia / Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski. – Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2018.

Książka opowiada o świecie, którego już nie ma.  O pruskich junkrach i współistnieniu  trzech sąsiadów – Niemców, Polaków i Kaszubów na jednej ziemi. Przywołuje ważne, choć nieznane szeroko, historyczne wydarzenia, które miały miejsce na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku, i czyni je kanwą fabuły.

Sygn. MPLO 41900